MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİ

Merkezi uydu sistemi nedir?

Binalarda, dairelerin digital uyduyayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak kirliliğini önleyen uydu sistemidir.

Hangi kanallar izlenebilir?

Digital uydu alıcısı olan her daire, Türksat uydusundan yayın yapan 250'den fazla Türk kanalı ile, Hotbird uydusundan yayın yapan binlerce yabancı kanalı digital görüntü ve ses kalitesiyle izleyebilir. Sistem isteğe göre Digitürk uydusunun (Eutelsat W3) yayınlarını alabilecek şekilde kurulabilir. Bu şekildeki kurulumlar da daire Digitürk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digitürk kanallarınıda izleyebilir.

Bu yayınlar paralı mıdır?

Hayır.. Bu yayınları herhangi bir ücret ödemeden izleyebilirsiniz. Uydudan yayın yapan kanalların çoğunluğu ücretsiz yayınlardır. Ayrıca uydudaki şifreli yayınları izlemek isteyenler, abone olarak özel kanalları izleyebilir. (+18 yetişkin kanalları, maç yayınları..vb) Merkezi uydu sistemi kurmak için binaya ne yapılıyor?

Iki adet uydu anteni, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte ediyoruz. (Digitürk’te isteniyorsa 3. bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna göre kullanılır).

Anten kabloları dairelere nasıl ulaştırılıyor?

Binaların çatılarında yapılan işlemler standart olsa da, sistem merkezinden dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler göstermektedir. Genelde kablo yolu olarak bina havalandırmaları veya şaft boşlukları kullanılmakla birlikte bir kısım binalarda merdiven veya dış cepheler olarak kullanılmaktadır. Fakat buralarda yapılan işlemlere ilave olarak ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda daire başı maliyet biraz yükselmektedir.

Daire sisteme katılmakla ne kazanmış olacaktır?

  • Türksat ve Hotbird uydusundan yüzlerce TV kanalını digital görüntü kalitesiyle izleyeoektir.
  • Hiçbir yayıncı kuruluşa üye olmasına, aidat ödemesine gerek yoktur.
  • Dairenin ayrıca çanak anteni taktırması yerine sistemden faydalanması daha ekonomik olacaktır (kendisine ayrıca uydu anteni kurdurmak daha masraflıdır).

Apartman yönetimi ne kazanacaktır?

  • Binanın dış cephesini ve çatısını yıpranmaktan kurtaracaktır.
  • Anten montajları yüzünden, dairelerin birbirleri ve yönetim ile nahoş olaylar yaşamasını önleyecektir.
  • Dairelere, digital uydu yayınlarından faydalanma fırsatını sunarak, hizmet götürmüş olacaktır.