EPOKSİ BOYA

Epoksi sıvı halde yüzeye uygulanan termosetler grubundan bir reçine türüdür. Zemine yüksek yapişma gücüne sahip, ısıya ,neme, aşınmaya ve kimyasal etkilere dayanıklı olması sebebiyle çokça tercih edilen uzun ömürlü bir malzemedir. Genellikle iki bileşenin karıştırılmasıyla meydana gelen reaksiyon sonucu oluşurlar. Bu bileşenler bifenol A ile epiklorhidridin dir.Diğer termoset plastikler gibi sıvı halden katı hale geçer ve bir süre kürlenme işleminden sonra son sertliklerine ulaşırlar.

Epoksi kaplama yapılacak olan yüzeyin en az 225 kg/cm2 mukavemette olması, maksimum % 5 nem içermesi ve ortam sıcaklığının minimum 15-20 santigrat derece olması gerekmektedir. Aksi halde sağlam ve güvenilir bir epoksi kaplama yapılamaz.

Uygulama yapılacak zemin mekanik yollarla pürüzlendirilir. Böylece hem beton yüzey üzerindeki şerbet tabakasından kurtulunmuş olunur hem de epoksi kaplamanın yüzeye maksimum oranda tutunması için yapışma yüzeyi arttırılır. Daha sonra epoksi astar uygulaması 400 gram reçineye 300 gram quartz kum olacak şekilde tüm yüzeye mala ile uygulanır ve üzeri quartz kum ile kaplanır Bu uygulamanın da kurumasından sonra tüm yüzey hafif şekilde zımparalanır. Renkli epoksi self levelling kaplama, 1300 grama 700 gram qartz kum katılarak dişli mala ile tüm yüzeye uygulanır ve yüzeydeki hava kabarcıkları kirpi rulo ile taranarak alınır.

Uygulama sonunda yüzey 2-2,5 mm kalınlığında, pürüzsüz, parlak ve fiziksel dayanımı yüksek bir görünüşe kavuşur.