Baskı Beton Uygulaması

Her mekanda kullanılabilen zemin kaplama sisteminin ortak adı baskı betondur. Farklı renk ve desenlerde uygulanabilir olması sayesinde ihtiyaca özel olarak baskı betonun gerçekleştirilebilir. Dayanıklılığı son derece yüksek ve uzun süreli kullanıma uygundur.

Seçeneklerin geniş olması sayesinde her zevke uygun olarak yapılabilir. Uygulama süresi diğer sistemlere göre daha kısa olması sayesinde hemen kullanılmaya müsaittir.

Baskı Beton Nedir?

Her zaman rengini korumayı başaran zemin kaplama sistemidir. İçerisinde bulunan renk pigmentlerinin zararlı ışınlara karşı dayanıklılığı geliştirilmiş olması sayesinde ilk günkü görünümünü koruyabilmektedir. Dayanıklılığının yanı sıra renk alternatiflerinin ve istenilen her tasarımın yapılabiliyor olmasıyla sonsuz seçenek sunmaktadır.

Baskı Beton Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak baskı beton yapılmadan önce zemin iyice temizlenerek hazır hale getirilir. Eski betonların tamamı, çim, taş ve çiğ toprak çıkarılmalıdır. Baskı betonun uygulanabilmesi için gerekli zemin oluşturulduktan sonra formaların ayarlanabilmesi daha rahattır. Uygulanacak baskı beton tasarımına göre kalıpların seçilmesiyle beraber saha çalışması başlar. Formalar, metal ya da ahşap kazıklarla tutturularak betonun dökülmesinin ardından bulundukları bölgeden çıkarılırlar. Drenaj için gerekli olan eğimin verilmesi önemlidir. Zeminlerin şekillendirilmesi amacıyla sıklıkla kullanılan baskı beton yönteminde, kalıplar tercih edilebilir. Her kalıp kendi içerisinde farklı bir görünümü beraberinde getiriyor olmasıyla beraber zeminin işlem sonrasında nasıl görüneceğini de belirler.