Isı Yalıtım Yatırımının Geri Dönüşü

Uluslararası standartlara uygun kalitede malzeme ve kaliteli işçilik ile yapılacak ısı yalıtımı uygulaması neticesinde, binamızın ısıtılması ve soğutulması için harcanacak enerjide ve enerji için ayrılan bütçede %35 - %50’ye arasında tasarruf sağlanabilir.

  • Yapılacak tasarruf, ithal ettiğimiz enerji miktarının düşmesine ve dışa bağımlılığımızın azalmasına katkı sağlar.
  • Uygulanacak ısı yalıtımı ile, konutumuzun dış duvarlarında meydana gelebilecek yoğuşmanın (terlemenin) neden olduğu, bakteri, mantar, siyah leke ve küflenmenin önüne geçilmesi sağlanır.
  • Binamızın taşıyıcı sistemini, rutubet ve diğer dış etkenlerden koruyarak, binamızın ömrünü uzatır.
  • Isıtma ve soğutma amaçlı kullandığımız yakıt ve elektrik tüketiminin azalmasına bağlı olarak, sera gazı salım miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

(*Verilen değer ortalama bir değer olup, kullanılan malzeme tipi, kalınlığına, bina kat yüksekliğine ve bina mimarisine göre değişiklik gösterebilir.)

Binalarda ısı yalıtımının yatırım maliyeti yüksek görünmesine rağmen, kullanılacak enerjiden ve işletme giderlerinde yapılacak tasarruf ile 3 ila 5** yılda, yatırım maliyetinin geri dönüşümü sağlanır. (** TS825 Standardına uygun olarak yapılacak uygulamada, yalıtımsız bina yakıt faturalarına göre %50 ve üzeri tasarruf elde etme imkânı bulunmaktadır.)