Varna Yapı

ŞANTiYE GRUBU

MANTOLAMA

Doğru mantolama ancak işin ustaları ile mümkündür.

Isı yalıtım mantolama uygulamalarına sektöründe ilk defa uygulama yapılan yapıya yüksek değer katma hedefini, yapı dönüşüm bakış açısını getirmiştir. Bu yenilikçi bakış açısı ve yaptığı kaliteli uygulamalar ile Varna Yapı, ısı yalıtım uygulamaları dışında müşterilerine sağladığı ek hizmetlerle de değer yaratmaktadır. Güçlü tedarikçi ağı ile geniş bir yelpazede ek uygulama hizmeti veren Varna Yapı, yenilikçi kimliğiyle dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri takip ederek müşteriye özel çözümler sunmaktadır.

Varna Yapı, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile "Farklı Beklentilere Farklı Çözümler" sunarak müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir.
 

KARA SIVA

İnşaatların kaba halinin bitimi sonrası ince işlere geçişteki ilk uygulamadır. Su, çimento ve kum ile hazırlanan bir karıımdır, boyadan önce duvarlara ve tüm yüzeye uygulandır. Çimento yerine kireç ile hazırlanan karışım genel olarak yumuşak kıvamda olduğundan uygulaması kolaydır.

Dış duvarın rutubet olması öncelikle dış sıvanın veya dış kaplamanın su emme özelliğine bağlı olmaktadır. Aynı şekilde kuruma işlemide duvar ve kaplamanın kılcal su emme buhar geçirgenlik özelliklerine bağlı kalmaktadır. Bu bakımdan seçilecek yüzey kaplama çeşidi ve duvar malzeme cisi duvar binyesinde zaman içinde oluşabilecek denge rutubetini belirleyici olmaktadır. Ytong malzemesinin kılcal su emmesi düşüktür. Bu nedenle dış kaplamadan herhangi bir şekilde sızacak rutubet duvar bünyesinde ilerleme fırsatını bulamadan buharlaşma yolu ile tekrar dışarı atılabilmektedir. Çığlak, tamamen korumasız burakılan Ytong duvarlarda en hızlı ve düşük denge rutubetine ulaşması bu sebepten ile gelmektedir. Ytong malzemesi gözenekli yapısı sayesinde yüksek ısı yalıtım özelliğine sahiptir.

Dış durvar malzemelerinin ısı yalıtım özelliği artığı anda üzerine gelen mineral sıva veya kaplamalar yazın daha fazla ısınmaktadır. Bunun sonucu, sıva veya kaplamanın yapacağı ısıl genleşmelerin güvenlikle karşılanabilmesi bakımından sıva veya kaplamanın olabildiğince elastik olması gerekmektedir.

 

ŞAP UYGULAMALARI

Şap Uygulama Nedir: Dökülmüş, kurulamasını tamamlamış tesviye betonu üzerine zemin izolasyonu yapmak, görsel güzelliği artırmak ve özel kullanım için dökülen kaplama malzemesidir.

Şap Uygulamanın Amacı: Şap atılmasının veya şap dökülmesinin amacı, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış ortamın nedatif etkilerinden korumaktır. Beton yüzeylerde kullanılacak alanın ömrünü uzatır. Farklı özel amaçlar için kullanılacak yüzeylerin özelliğine uygun yer kaplaması yapmaktır. Şapın kullanım alanları çok geniştir.

 

Şap Kullanım Alanları:

-Öncelikle tüm yapıların taban kısımlarında,
-Su ve nem etkisinde bulnan yerlerde,
-Açık ve kapalı otoparklarda,
-Fabrika iç ve dış sahalarında,
-Fabrika tavan kısmı ana yüzeyletde,
-Açık spor alanları, kapalı spor alanlarında, 
-Sergi ve gösteri salonlarında v.b. bir çok yerde şap dökümü yapılır.

Yukarıda yazılan yerlerde ve benzeri yerlerde, şap atılması zemini kuruması, yüzeyin düzgünlüğünü ve görselliğin ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

 

SERAMİK VE FAYANS UYGULAMALARI

Seramik Nedir?: Kil, kaolin, siliski kum ve diğer mineral hammaddelerinin karıştırılmasından sonra, çelik kalıplar içinde yüksek basınç altında şekillendirilmesi ve bir defa ğişirilmesi ile elde edilir. Pişirilmeden evvel herhangi bir çatmala veya kırılmayı önlemek için seramik hamurunun içine çok az miktarda şamot, feldspat, kum, tebeşiri grafit ve kok tozu gibi katkılar katılır.

Seramik Çeiştleri ve Seramik Kullanım Alanları: Seramik öğütme, eleme, karıştırma, gibi bir takım işlemler ile şekillendirilerek yüksek sıcaklıkta pişirme yöntemi ile imal edilir. İmalat methodu ne olursa olsun seramik su emme oranlarına göre sınıflandırılır. Su emme oranı doğrudan malzemenin bünyesindeki boşlukarla ilişkili olan bir konudur. Seramik malzemesinin su emme oranına bakıarak hangi konum ve şartlarda, hangi konum ve mekanlarda kullanılacağına karar verilir. Seremik çeşitleri gereği mekanın konumuna göre çeşitlenir. Zemin kaplama malzemesi olarak sınıflandırılan seramikler su emme oranı ve hava koşullarına dayanıklılığı ilede değişken olur. Seramik yük, insan yoğunluğu çok olan avm, kafeterya, restorant, hastane, depo, bahçe, teras zeminlerde uygulanır. Bu alanlarda seramik seçimi ise porselen seramik modelleri kullanılması uygundur.

Faydası nedir? Bünyesi anorganik olan ama metal olmayan; kil, kuats,feldspat, kalker gibi seramik ham maddelrinin belirli oranlarda karışımının özel kalıplarda preslenerek şekillendirilmesinde sonra yüksek sıcaklıklarda pişirilen ve yüzü sırlanmış duvar kaplama malzemesidir Fayans. Diğer bir tanımla Fayans çokça yapıların iç meklanlarında ıslak zemin durvar kaplamasında kullanılır. Fayans duvar karosu ve emme oranı yüksek olan malzemedir. Yer seramiklerine nazaran daha yksek oranda su mem oranına sahiptir ve iç mekanlarda tercih edilir. Fayans iç mekanlarda yüke ve fiziki özelliklere maruz kalan mekanlarda kullanılmaz.

 

Fayans Kullanım Alanları

 - Banyo duvar fayansı döşeme
 - Murfak Tezgah arası fayansı döşeme
 - Mutfak duvar fayans döşeme
 - Mezbaha fayans döşemesi
 - Retorant duvar fayans işleri
 - Kafeterya duvar fayans döşeme
 - Otel duvar fayans uygulaması
 - Oto yıkama duvar fayans döşeme
 - Labaratuvar duvar fayans döşeme

 

ALÇIPAN UYGULAMASI

Alpıan, ortası alçı iki yüzü karton kaplı seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır.. Alçıpan, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçıpan ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.

Neden alçıpan? Alçıpanın ph değeri insan vücuduyla ayndır; bakteri üretmez. Alçıpan yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5 cm genişliğindeki en basit Alçıpan duvar, yangına 30 dk. dayanıklıdır. Alçıpan esnektir. Deprem sarsısıntısında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz. Alçıpan hafiftir. 1m boyaya hazır Alçıpan bölme duvar tuğladan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelir. Alçıpan mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar. Alçıpan ile eviniz nefes alır. Alçıpan içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesien hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler. Alçıpan bölme duvar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz. Alçıpan ile oluşturduğunuz duvarı istediiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz. Hızlı ve kolay montaj satesinde işçilikten ve zamandan tasarruf ederisiniz.

Alçıpan Sistemleri Aksesuar ve Profilleri

Askı teli Taşıyıcı teli Askı şeridi Çiftli yay Kelebek Telli yay C tipi askı maşa Çapa tit askı maşası C askı TC profil bağlantı emelanı tip 1 TC profil bağlantı emelanı tip 2 Ekleme parçası Klips Klips kenetleme Agraf Askı papucu Somun-pul-vida lik TİJ Borazan vida Borkof vidaAğaç vidası Dübel-pul-vida Ders bağlantı İç köşe bantı Akustik bantıÖzel imalat profil kesme makası Taman U profili Tacan C profili Duvar U profili Duvar C Proprofiliilleri Astform L köşebent Taşıyıcı profil Delikli köşebend.

 

ALÇI (MAKİNE SIVA ALÇISI)

Tuğla, beton, brüt beton gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerien doğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır makine sıvasıdır. Tek katta, üzerine uygulandığı yüzeyi boyaya hazır duruma getiri. Saten perdah alçısı gerektirmez. Pencere ve kapı alınları gibi detaylarda el karışımı ile sorunsuz olarak uygulamabilir. Yüksek yüzey sertliğine ve parlak bir görünüme sahiptir. Nefes alan bir malzeme olduğundan, nem oranının dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur. Yanmaz bir malzemedir. Bünyesindeki sudan dolayı yangın geciktirici özelliğe sahiptir.

HIZLI TEKLİF AL